Yhteystiedot

Eeva Maria Maijala 050 512 0529 eeva-maria.maijala@eduskunta.fi

eduskunta-avustaja Janne Kaisanlahti (09) 432 4098

Uutiset

24.5.2017Maijala tyytyväinen postinjakelun turvaamiseen viisipäiväisenäLue lisää »7.4.2017Maijala vastustaa haaskakuvauksen laillistamista metsästyslaissaLue lisää »15.3.2017Maijala vaatii puuttumaan kiristyskirjeisiinLue lisää »

CVwp_20131006_011.jpg

HENKILÖTIEDOT

  • Eeva-Maria Kustaava Maijala
  • Syntymäaika ja -paikka: 23.12.1967 Sodankylä
  • Asuu Savukosken Nousulla poro- ja lammastilalla
  • Puoliso Jari ja neljä lasta (kaksi tyttöä ja kaksi poikaa)
  • Vanhemmat poromies, maanviljelijä Aimo Maijala (k. 1991) ja emäntä Annikki Maijala o.s. Aikio

 KOULUTUS 

  • Lapin Yliopisto: oikeustieteen maisteri, 31.5.2005, oikeustieteen tohtorin jatko-opinnot 15.6.2009 alkaen
  • Koivikon maatalousopisto sekä Mustialan maatalousopiston markkinointilinja: agrologi, 19.12.1989
  • Sodankylän lukio: ylioppilas, 31.5.1986, päästötodistuksen keskiarvo 9,6; arvosanat, laudatur: laaja matematiikka, äidinkieli ja reaali

TYÖKOKEMUS

  • Kansanedustaja 20.4.2011-
  • Lapin Liitto Peto-hanke projektityöntekijä, oikeudellisen selvityksen laatija  1.12.2010-31.1.2011
  • Savukosken kunnassa maaseutu-ympäristösihteeri 27.12.1989- 31.10.1990 ja 1.1.1994-2.7.2006, elinkeinoasiamies-kunnansihteeri 1.7.2007 –30.6.2009. Nyt virkavapaus jatko-opintojen ja sittemmin myös kansanedustajuuden vuoksi.
  • Kemijärven käräjäoikeus, notaari / tuomariharjoittelu 1.7.2006-30.6.2007
  • Koillis-Lapin kunnat, Koillis-Lapin maaseudun kehittämisprojekti projektipäällikkö 1.11.1990-31.12.1993
  • Tuotejaloste oy, Sodankylä markkinointiharjoittelu 1.5.1989-18.8.1989
  • Osuuskauppa Koskiseutu, iltakassa 1.12.1987-30.5.1988
  • Syrjän kanala, Pyhäsalmi, maatilaharjoittelu  1.5.1987-30.9.1987
  • Lahtela Antti, Salla, karja- ja porotalousharjoittelu  1.9.1986-20.12.1986
  • Sodankylän kunta, nuoriso- ja liikuntatoimi, liikunnanohjaaja 1.6.1986-24.8.1986
  • Oraniemen paliskunta, poronomistaja ja poronhoitotyöt 1974-
  • Maatila Savukoskella, lampaiden ja porojen hoito 1990-

 img_0803.jpg

LUOTTAMUSTOIMIA

Tehtävät eduskunnassa (2011-)

  • Keskustan eduskuntaryhmän jäsen 20.4.2011-
    • eduskuntaryhmän työvaliokunnan jäsen 24.4.2015-4.2.2016
  • ympäristövaliokunnan jäsen 30.6.2011-21.4.2015 ja 9.6.2015-
  • liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen 9.6.2015-
  • lakivaliokunnan varajäsen 6.11.2013-21.4.2015, 9.6.2015-
  • sivistysvaliokunnan varajäsen 9.6.2015-
  • Eduskunnan kirjaston hallituksen jäsen 9.6.2015-
  • Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunnan varajäsen 9.6.2015-
  • eduskunnassa toiminut myös mm. eduskunnan naisverkoston varapuheenjohtajana 8.3.2016-

  • aikaisempia tehtäviä eduskunnassa:
    • hallintovaliokunnan jäsen 3.5.2011-29.6.2011 ja varajäsen 5.5.2015-8.6.2015
    • tulevaisuusvaliokunnan jäsen 3.5.2011-29.6.2011 ja 5.5.2015-8.6.2015
    • valtiovarainvaliokunnan varajäsen 3.5.2011-29.6.2011
    • liikenne- ja viestintävaliokunnan varajäsen 30.6.2011-5.11.2013
    • työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen 30.6.2011-8.6.2015
    • Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunnan jäsen 30.6.2011-21.4.2015
    • tulevaisuusvaliokunnan Kestävä kasvu -jaoston jäsen 28.3.2012-6.3.2015,

Puoluepolitiikka

  • Lapin Keskustanaisten varapuheenjohtaja 2011-12, puheenjohtaja 2013-15, hallituksen jäsen 2016-
  • Keskustan Lapin piirin varapuheenjohtaja 2013-
  • Suomen Keskusta r.p:n puoluehallituksen jäsen 2013-14, varajäsen 2015-
  • Keskustan jäsen koko aikuisikänsä, alkaen Sodankylän Keskustanuorista 1980-luvulla 

Muita luottamustehtäviä ja harrastuksia

  • Kirkkovaltuutettu Pelkosenniemen seurakunnassa 2011-
  • Kalatalouden keskusliiton puheenjohtaja 2015-
  • toiminut pitkään partiossa, Korvatunturin Kävijät partiolippukunnan johtaja useita vuosia, partio-, vartio- ja lippukunnanjohtajakoulutukset; partiotaidoissa viimeksi syksyllä 2010 naisten sarjan piirin mestaruus Korvatunturin kävijöiden ja Lakijakin joukkueella, jonka johtajana Eeva-Maria toimi
  • ProAgria Lappi/Lapin maaseutukeskus, hallituksen jäsen 4 v., Lapin lammaskerhon pj. 3 v.
  • kolme erävaelluksen naisten sarjan suomen mestaruutta
  • suunnistuksessa nuorena valmennusryhmässä harjoittelu ja kilpailu (mm. 17 Lapin piirin mestaruutta, Pohjois-Suomen mestaruus ja kalottimestaruus hopeaa (edustaen Lapin Veikkoja), nykyisin harrastus lähinnä lasten kanssa
  • suopunginheitossa paras sijoitus Inarin porokuninkuuskisoissa hopeaa

Lisäksi olen toiminut ikäni aktiivisesti 4H-toiminnassa, aikanaan olin agrologiopiskelijoiden liiton sihteerinä, MTK:n lammastalousjaoston jäsenenä sekä ollut useiden yhdistysten tilintarkastajana. Nykyisin kotioloissa suurin ajanviete on aktiivisten lasten harrastuksien ohjaaminen ja kuljettaminen (laskettelu, musiikkiopisto, partio, 4H, liikuntaa…). Itselleni pyrin edelleen löytämään aikaa luonnossa liikkumiseen, marjastukseen ja erityisesti metsätaitokilpailuihin osallistumiseen.